Az újszülött kisbaba: az első pár nap otthon
Az első pár nap otthon a kisbabával egy igazán nagy kihívás is lehet, telis tele meglepetésekkel. Ime néhány tipp, hogy picit jobban sikerüljön ez az izgalmas pár nap.
Nem csak az újdonsült anyuka, de az apula is gyakran vegyes érzésekkel néznek ennek az időszaknak az elébe: öröm, fáradtság, bizonytalanság és rengeteg kérdés. Bár sok mindent előre lehet tervezni, néhány dolog meglepetésszerűen érhet titeket.
Mi legyen kéz alatt?
-> Pelenkák és törlőkendők
Egy újszülött rengeteget kakil, főleg a születés utáni első hetekben. Az anyatejjel táplált babák széklete gyakori lehet, ezért jó, ha mindig van elegendő pelenka kéznél. A nedves törlőkednökből szívből ajánlom, hogy próbáld ki a Rossmann-os nedvestölrőkendőket, szerintem ár-érték arányban verhetetlen.
-> Egy vízhatlan pelenkázó alátét
A sok pelenkázás miatt praktikus egy pelenkázó alátét, amit könnyű tisztán tartani, hiszen elődordulhat, hogy a kaki vagy a pisi kifolyik.
-> Köldökcsonk ápoló
A köldökcsonk leesése általában 1-2 hétig. Ami igazán fontos, hogy tartsd szárazon és figyelj rá, nehogy fertőződjön (kaki, pisi ne érje, ha mégis érdemes gyermekorvossal konzultáni, ő tud írni fertőtlenítő szert).
-> Melltartóbetét és bimbóvédő krém
A tejbelövellés hirtelen és intenzív lehet, a mellek megduzzadhatnak, fájdalmasak lehetnek, és sokszor, már jóval a szoptatás előtt is folyhat a tejcsi a cicidből. Erre nagyon szuőer a kis puha Lansinoh melltartóbetét, illetve elengedhetetlen a bimbóvédő krém is.
És mi az, amire számíts?
-> Kevés alvás/ alváshiány
A kisbabák gyakran ébrednek éjjel, főleg az első napokban, hogy egyenek. Ilyenkor még pici a pocakjuk, gyakrabban ébredeznek ez miatt. Természetesen, a szoptatásnak nem csak etetési funckiója van. Az alváshiány mindkét szülőre nagy hatással lehet. Apuka is segíthet, ő is lehet kimerült.
Ha pedig egyedül viszed az éjszakákat, várható, hogy pici tingerültebb leszel a kimerültésgtől. Légy megértő a pároddal, neki is új ez a helyzet. Ha pedig neheztelsz rá, ez csak egy átmeneti időszak!
Nem vagy egyedül.
-> A tejbelövellés
A tejbelövellés általában a szülés utáni 3-5. napon történik, és meglepően fájdalmas is lehet. Ha császármetszéssel hoztad világra a kisbabád, akkor megtörténhet, hogy picit később indul be a tejbelövellés. Ne aggódj, minden idő kérdése.
A mellek duzzadtak, forrók, feszesek lehetnek, de a rendszeres szoptatás segíthet enyhíteni a kellemetlenségeket és ELŐBB-UTÓBB beáll a kereslet-kínálat.
-> A köldökcsonk
Bár nem tűnik nagy dolognak, a köldökcsonk kezelése sok szülőt aggodalommal tölt el. Őszintén szólva, én is rettegtem tőle, meg szülés után a látványtól is 😁🙈. Amíg magától le nem esik, addig figyelni kell, hogy ne nedvesedjen át és ne fertőződjön el (pl. kakival vagy pisivel).
Mi az, ami meglepetésként érhet?
-> A szuper gyakori kakilás
Az anyatejjel táplált babák naponta többször is kakilhatnak, akár 8-10 alkalommal is, amit sok új szülő meglepően soknak találhat. Nincs ezzel semmi gond.
Az első hetekben, a negyedik trimeszterben főleg, a kisbabád éjszakai is fog kakálni (nagy eséllyel).
-> Az érzelmi hullámvasút
Az anyák hormonjai a szülés után igazi hullámvasúton járnak. Egyik pillanatban boldog, a másikban szomorú lehetsz, sírhatsz, aggódalommal tele a szíved – ez teljesen normális. Az érzelmi ingadozások a hormonális változások miatt jelentkeznek, ezért fontos, hogy türelmes legyél magaddal, és ha szükséges, kérj segítséget.
Hogy honnan tudod, hogy szükséges? Van ez az angol mondás:
...mindnekinek kell a segítség. Alakítsd ki a kis faludat, kérj segítséget: főzésben, takaritásban, ahol csak szükséged van.
-> A kisbabád alvásigénye
Az újszülöttek néha több időt töltenek alvással, mint azt gondolnád. Lesz olyan nap, hogy a 24 órából 17-et végiglaszik...de sajnos vannak azok a babák, akiknek kisebb az alvásigényük (bár ez ritkább) és sokkal többet ébren, folyamatos figyelmet igényelve (hasfájás, reflux mind mind megnehezítheti az első napokat).
-> Légy türelmes. Légy rugalmas.
-> Magaddal. A pároddal. A babáddal. Mindnekinek új ez a helyzet.
Az első pár nap otthon a babával tele lesz olyan dolgokkal, amire nem készülhetsz fel, vagy amiről olvastál, de azért meglepetésszerűen érhet.
Fontos azonban, hogy rugalmas maradj, és ne félj segítséget kérni. Legyél türelmes magaddal és a babával is, de a pároddal is.
Nincs tökéletes megoldás, és minden család másképp élheti meg ezt az időszakot. Van aki nagyon nagyon aggódos, van aki lazábban veszi a dolgokat.
Az otthon töltött első napok tele vannak csodákkal, kihívásokkal, és tanulási folyamatokkal. Élvezd ki minden pillanatát, hiszen gyorsan elrepül!
Tanuljatok együtt.
Fogadd el a segítséget! Rendeld meg "Az első évünk" babanaplót, és fogadd el a segítséget. Hónapról hónapra fogom a kezed, és rengeteg információt olvashatsz a kisbaba első évéről: fizikai mérföldkövek (mozgásfejlődés), szociális, kognitív, kommunikatív és érzelmi fejlődési mérföldkövek, mentális fejlődési szakaszok, növekedési ugrások...
Légy tájékozott! Légy magabiztos szülő!