Az újszülött kisbaba alvása
"Az American Academy of Pediatrics ajánlása szerint a legbiztonságosabb, ha a baba
egyéves, de legalább féléves koráig a szülőkkel egy szobában, de külön ágyban alszik." Fedor Anna szavai, Az első évünk című babanaplóból idézve
Egy újszülött csecsemő alváigénye valahol 16-17 óra között mozog, de ez változhat. Ezek a számok tájékoztató jellegűek.
Igen fontos, hogy tudd, hogy a kisbabád nem tud elaludni egyedül, így mindenképp segítségre van szüksége. Éreznie kell a közelséged, hogy biztonságban érezhesse magát.
Hormonok és a cirkadián ritmus
A melatonin nevű hormon, mely felelős az alvás és ébrenlét irányításáért, a nappalok és éjszakák megkülönböztetéséért, valahol a 3. hónap körül kezd termelődni, így ekkorra várható a cirkadián ritmus kialakulása is.
Addig ne várd, hogy a kisbabád egyértelműen megkülönböztesse a nappalt az éjszakától, tehát előfordulhat, hogy éjszaka is egy egész órán keresztül ébren lesz és nézelődik. Amit te megtehetsz az, hogy már az első hónapokban is segíthetsz neki ezt megtanulni, hogy mi a különbség az éjszaka és a nappalok között.
-> Nappal legyél aktívabb, beszélj hozzá, legyen fény
-> Eeste vezess be egy rutint, legyen sötét és csend.
És akkor, mi is a rutin?
Nos, ez az a témakör, amiben szinte minden megengedett, ki kell tapasztalni, hogy nektek mi válik be és egy idő után döntsétek el, hogy milyen rutint alkalmaztok.
Vannak családok, ahol minden este van egy kis játék, babatorna, esetleg babamasszázs, majd fürdetés és utána történik az etetés és az altatás.
Más családoknál elmarad a mindennapos fürdetés, rutinszerű lehet azonban ekkor is az esti játék, babamasszázs vagy babatorna az utolsó etetést és altatást megelőzően.
Nálunk a rutin elég egyszerű: vacsora (szilárd étel, az első 7-8 hónapban ez ugye nem volt meg), aztán kis játék, fürdés és tápszer és altatás. Nem hosszú, fél óra az egész...Sokszor egy egyszerű rutin (vacsi fürdés-a nagyobbaknál meseolvasás és ének/altatás) többet ér, mint egy bonyolult, száz lépéses rutin,
Az esti rituálénak fontos szerepe
van a babák kötődésében és a biztonságérzet kialakulásában is, ugyanis ha a babád
megtanulja, hogy miután mi következik és össze tudja kötni ezeket az alvással,
akkor nyugodtabban és könnyebben fog elaludni, a gyors altatás pedig nagy kincs a
szülőknek.
Van pár táblázat, ami segít, hogy tudd, hogy kb mikor mennyit érdemes ébren tartani a babád és milyen korban mennyit alszik. Ezek a számok mind tajákoztató jellegűek, függ attól, hogy mikor ébred a babád, mennyit volt ébren éjszaka, éppen egy növekedési ugrás van nálatok stb. De szerintem ez egy jó kis mankó!
Használd őket okosan, tanulmányozd.
-> Hasonlü jellegű információkat, bővebben is olvashatsz Az első évünk babanaplóban!
Tippek a nyugodtabb alváshoz
Ha a kórházban a kisbabádat pólyában altatták és ezt szerette, de otthon úgy tűnik, hogy nem kényelmes neki a kiságy, akkor próbálkozz otthon is a pólyával, hiszen az anyaméhben sem volt sok helye mozogni, így valószínű, hogy biztonságérzetet (ismerős környezetet) nyújt neki a pólya által biztosított szűk tér, mely megnyugtatja.
Hasonló okból kifolyólag vannak kisbabák akik szeretnek babafészekben vagy hordozókendőben aludni.
Ha hordozni szeretnéd kisbabád (amit szívből ajánlok) és nem vagy biztos a kendő választásában vagy ennek a megkötésében, akkor kérd ki egy hordozási tanácsadó véleményét.
Az első 12 hétben a nappali alvását 6 vagy akár 8 részletre osztja, majd a 4-6. hónaptól 3-ra csökken a nappali alvások száma.
A negyedik trimeszterben, vagyis rögtön a kisbaba születése utáni időszakban érdemes arra figyelni, hogy auaz ébrenléti idejét a kisbabád aktivan töltse, ha már leesett a köldökcsonk, akkor hasaltasd, játsz vele, öleld, ringasd sokat.
Forrás:
"Az első évünk" című babanapló (Emlékőrző lapok), Magyarország EGYETLEN babakalauzos babanaplója
Sleep - HealthyChildren.org