A kisbaba fejlődése az első évben

2024.10.20

Már a kisbabád születése előtt érdemes tudnod pár információt arról, hogy mi fog történni vele közvetlenül a szülés után, várhatóan hogyan alakul a szoptatás és az első pelenkacsere, mikor indul be nálad a tejbelövellés, nála az emésztés vagy éppen hogyan fog alakulni a hőháztartása az első hónapokban.  De azt is tudom, hpgy alíg várod, hogy megtudd, mikor hogyan alakul az alvása, a hozzátáplálást mikor érdemes elkezdeni, sőt, mikor fog átfordulni vagy mászni! 

SEGÍTSÉG, BESÁRGULT a kisbabám.

  Alapvetően nincs  semmi gond azzal, ha az újszülött kisbaba besárgul és ez a próbléma szülés után 1-2 hétig tart. Az újszülöttek több, mint fele besárgul a szülés után 2-3 nappal, mely egy természetes folyamatra utal. Ha az orvos másképp nem javasolja, akkor ezzel semmi teendőd nincs, érdemes türelmesen várni, és nem szabad abbahagyni a szoptatást. 

   Ezt azért emelem ki, mert sajnos több anyuka is mesélte, hogy tápszert ajánlottak nekik, csak azért, hogy hamarabb elmúljon a sárgulás. Csak és kizárólag akkor érdemes abbahagyni a szoptatást, ha a gyermekorvos minden vizsgálatot elvégzett és minden más okot kizárt.

   A sárgaság jellemzően a 2-3. hétre megszűnik, de fontos tudnod, hogy a koraszülött kisbabák esetében ez egy hosszasabb folyamat lehet. Biztos vagyok benne, hogy ezesetben kapsz egy alapos tájékoztatást a gyerekorvostól.

Ha az orvos úgy látja, hogy kékfény terápiára van szükségetek, akkor se aggódj, legtöbb kórházban megengedik, hogy az anyuka ott legyen a kisbaba mellett. Ez a folyamat mindaddig tart, ameddig a bilirubin szint normalizálódik.

Mi legyen a KÖLDÖKCSONKKAL?

Az első pelenkacsere közben az ápolók megmutatják a köldökcsonk tisztítását is, ha szükséges. 

A köldökcsonk ápolását mindenképp tiszta kézzel végezd és, ha szükséges, a pelust hajtsd vissza úgy, hogy ne érintse el a sebet.

Kövesd az orvosi utasítást. Leht, hogy fertőtlenítőszert javasol (pl. Octenisept), de alapesetben a köldökcsonk ápolása tulajdonképpen a területének szárazon tartása. Ha  szükséges, egy kis fültisztítóval is felitathatod a körülötte lévő folyadékot.

 !!! Az alkohol és a hintőpor használatát a hivatalos egészségügyi szervek ma már nem javasolják.



Az újszülött kisbaba SZOPTATÁSA

Ha új vagy a szoptatás területén, akkor nyugodtan kérj segítséget. Ezt már a kórházban is megteheted. Nagyon fotnsonak tartom, hogy már akkor tedd a kisbabádat mellre, amikor oda adják neked, azaz reményeim szerint rögtön a születése után. (Tudom, hogy ez nem minden esetben valósítható meg...).

Tudom, hogy ilyenkor (ideális esetben) csak szagolgatnád, ölelnéd, ismerkednél vele és szoknátok össze, de ez is a folyamat része. Figyelj oda, hogy jól bekapja a melled, és akkor nem lesz véres/sebes a mellbimbód. Az lehet, hogy picit érzékeny lesz, de egy jó technikával idővel ez az érzés is megszűnik. Keress egy olyan pozíciót, ami Neked is és a kisbabádnak is kényelmes. 

-> NE LEPŐDJ MEG, ha az első napokban intenzív MÉHÖSSZEHÚZÓDÁSOKAT érzel szoptatás alatt. Az oxitocin továbbra is dolgozik.

A szoptatás gyakorisága változó minden újszülöttnél, ezért nagyon fontos, hogy a kisbabád igényei szerint történjen, ha jelzi, hogy szüksége van Rád, a cicizésre, akkor nyugodtan tedd mellre, még ha ez azt jelenti, hogy akár óránként is szeretne cicizni. Az első hetekben kifejezetten fontos a súlygyarapodás, hiszen eleinte a kisbaba veszít a súlyából. 

A szoptatás eltarthat 20-30 percig is, de van, hogy a komfortszopi meghosszabítja ezt a folyamatot.

A szoptatás célja nem csak maga a táplálás, hanem biztonságérzetet és nyugalmat is nyújt a kisbabádnak, sőt, fájdalomcsillapítóként is hat, tehát oltás után vagy amikor dübörög a fogzás, akkor kínáld neki igény szerint. Nyugtató lehet neki akkor is, amikor tart a növekedési ugrás. Az ISZSZ pedig az Igény szerinti szoptatást jelenti, tehát ha hallod, hogy iszsz baba, ez annyit jelent, hogy az anyuka igény szerint szoptatja. 

A tejbelövellés nem feltétlenül indul be az első 2-3 nap, így ne aggódj, legyél kitartó. Szoptatás után fontos a büfiztetés. A büfiztetés továbbra hasznos lehet, ha a kisbabád többször is megalszik cici közben.

Mi van, ha nem elég a tej? Vagy egyeltalán, ott a pocakodban a kisbaba és azon gondolkozol, hogy honnan tudod, hogy a kisbabádnak elég lesz az anyatejed?

-> Nos, a válasz egyszerű. Figyeld a pisis és kakis pelusok számát, figyeld a kisbabád súlygyarapodását és ezt a folyamatot mindig saját magához viszonítsd, ne más babához. Van pár általános szám is, tehát valahol 2-3 hetes korára, miután visszanyerte a születési súlyát, a kisbabád valahol 150-200 g-ot fog hetente hízni, majd egészen 3 hónapos korára megduplázza a súlyát, egy éves korára pedig megtriplázza. 

Ezek a számok tájékoztató jellegűek, figyelj arra, hogy meglegyen a napi több pisi pelus, a kakis pelus is, figyelj arra, hogy milyen a kisbabád hangulata, hogyan halad a mozgásfejlődéssel, vagy más (pl. szociális, kognitív vagy kommunikatív mérföldkövekkel).

Ha nem alakul a szoptatás, a kisbabád nem tud vákuumot képezni a szájával vagy folyton véres a melled, konzultálj a védőnőddel vagy egy szoptatási tanácsadóval, hiszen ez semmiképp sem elfogadható, és nagyon sokszor egy rossz technika, a kisbabád feszes izomzata vagy a nyelvfék áll a háttérben. Ne felejtsd el, ha tápszeres pótlást adsz a kisbabádnak, azzal csökkented a termelt anyatej mennyiségét.  


 A szoptatás elkezdésével beindul a kisbabád emésztése, melynek következtében jellemzően már az első nap távozik az ún. meconium, vagy más néven a magzatszurok. Ez a nagyon kis mennyiségű sötétzöldes fekete ragadós, szinte kátrányszerű pép. A széklet változni fog a szoptatás előrehaladtával, az anyatejes babáké mustársárga és híg, néha emésztetlen tejdarabkákat tartalmaz, míg a tápszeres babáké barnább és kicsit sűrűbb, sőt zöldes is lehet.

Ha szeretnéd, hogy kézhez kapd a sok tudást, akkor rendeld meg "Az első évünk" című babanaplót, mely Magyarország EGYETLEN babakalauzos babanaplója.

A kisbaba MOZGÁSFEJLŐDÉSE az első egy évben.

Az első napokban a hasalás közben a kisbabád még egyáltalán nem emeli meg a fejét, később is szinte csak millimétereket emelve forgatja át egyik irányból a másikba, de könnyen előfordulhat, hogy menet közben, arccal lefelé teszi le a fejét megpihenni, így – főleg az első hetekben – figyelj, hogy ne támassza a fejét az orrán. 

A hasalás történjen felügyelet alatt.

Ha nem szeret a földön hasalni, bátran fektesd a mellkasodra vagy a hasadra, közben beszélj hozzá vagy énekelj neki, mert a te hangod biztos motiválni fogja a fej megemelésére.

2 hónapos korára háton fekve már mindkét irányba könnyen fordítja a fejét. Ha korábban elkezdtétek a hasalást, akkor hason fekve is képes rövidebb ideig megtartani azt, esetleg mindkét irányba fordítani. 

3-4 hónapos korára alkaron támaszkodva képes akár 10 percig is megemelve tartani a fejét (kisebb pihenőkkel), sőt hátról már oldalra tud fordulni (leginkább véletlenszerűen). Játék közben mindenképp érdemes motiválni, hogy a fejét oldalra fordítsa, így ilyenkor a kinyitható, leporelló könyvek hasznosak lehetnek. 


Ha szeretnél még több tippet kapni arról, hogy hogyan támogathatod a kisbabád az első évben, akkor ajánlom ezt a részletes bejegyzés-sorozatunkat.


4-6 hónapos korára alkaron támaszkodva már sokáig nézelődik és már tud csak az egyik kezén támaszkodni, miközben a másik kezében egy játékot tart. Valahol fél éves korára tenyerén támaszkodva fejét 90 fokban megemeli és forog a tengelye körül. Hátról hasra átfordul. Áthelyez játékokat az egyik kezéből a másikba. 

6-8 hónaposan lehet, hogy már megtanul kúszni, de legalábbis próbálkozik vele, saját tengelye körül forogva vagy hátrafelé tolatva. Ezt a mérföldkövet egészen 9 hónapos koráig tökéletesíti.

8-10 hónapos korára már ügyesen gyakorolja a mászást, mely a soron következő mozgásforma. A mászás megtanulása után négykézláb helyzetből stabilan felül, hátát egyenes tartja, és könnyen változtat pozíciót. A mászás tökéletesítésével megtanul felmászni pl. a kanapéra is, így érdemes vele gyakorolni a tolatva lecsúszást, hogy biztonságosan tudjon majd lemászni a felmászott felületekről.

10-12 hónaposan a kisbabád már ügyesen mászik. Ha egy éves kora körül még mindig nem mutat érdeklődést e mozgásforma iránt, akkor érdemes szakemberrel konzultálni. Kapaszkodva feltolja vagy felhúzza magát állásba, ahonnan ugyancsak kapaszkodva vagy önállóan visszaereszkedik a földre (guggoláson át). A kisbabák átlagosan 12-18 hónaposan tanulnak meg lépegetni


A kisbaba ALVÁSA az első egy évben

   Az American Academy of Pediatrics ajánlása szerint a legbiztonságosabb, ha a baba egyéves, de legalább féléves koráig a szülőkkel egy szobában, de külön ágyban alszik. Ugyanakkor a biztonságon kívül más szempontok is fontosak lehetnek, így sok szülő más megoldás mellett dönt.

  Az első néhány hónapban a babáknak még nincs napi ritmusa, számukra az éjszaka és a nappal egybefolyik, így az alvásuk még rendszertelen

   Valahol a 2-4. hónap között kialakul a cirkadián ritmus, és a babák belső órája már tudni fogja mikor van nappal és éjszaka, így egyre jobban megfigyelheted a rendszert a baba alvásában: nappal egyre kevesebbet fog aludni és éjszaka egyre többet. 

A napközbeni alvás mennyisége jelentősen befolyásolja az éjszakai alvás minőségét is. 3-4 hónaposan 5 órában, 5-7 hónaposan 4 órában, 7-9 hónaposan 3,5 órában, majd 10 hónapos kortól egészen kétéves koráig célszerű mindösszesen 3 órában maximalizálni a nappali alvás mennyiségét. Az első 12 hétben a nappali alvását 6 vagy akár 8 részletre osztja, majd a 4-6. hónaptól 3-ra csökken a nappali alvások száma, míg 6-8 hónapos korára már sokszor csak 2, majd 13-17 hónapos korára már csak 1 nappali (déli) alvása lesz.

   Az első 12 hétben érdemes nappal az ébrenléti idők aktív eltöltésére törekedni, mely az első hónapban 30-60 perceket jelent, majd a második-harmadik hónapra ez 60-90 percre nyúlik. 3-4 hónaposan 75-120 percet, 5-7 hónaposan már 2-3 órát, a 7-10. hónap között kb. 3,5 órát, 14 hónapos koráig átlagosan 4 órát, majd az egyalvásos napirend kialakulásától kezdve akár 6 órát is ébren tud maradni két alvás között, de a délelőtti ébrenlét jellemzően rövidebb, mint a délutáni. 

Ajándékozz örök emléket! Ajándékozz időt és támogatást egy barátnak.

"Az első évünk" babanapló: Anyanapló, Babanapló és Babakalauz.

Emlékőrzés stílusosan!

Kérd az aranyos kártyáinkat a babanapló mellé, hogy még cukibb legyen a végeredmény!